Bizimle iletişime geçin

Çiftlik Mahallesinin Muhtar Annesi

Çiftlik mahallesi muhtarı Fatma Aksoy denge gazetesi muhabirinin sorularını cevapladı. İki çocuk ve bir torun sahibi olan Muhtar Fatma Aksoy, 2.döneminde olduğunu, artık caddede ve sokaklarda apartmanların kapısını tek tek çalarak herkesle sıcak ve samimi ilişkiler kurulduğunu anlattı. Mahalle sakinlerinin aile problemlerini dahi çözdüklerine değinerek, kendisine ‘’muhtar anne’’ denilmesinden mutluluk duyduğunu belirtti. Yaklaşan yerel seçimlerde tekrar aday olduğunu ifade eden Muhtar Fatma Aksoy mahalle sakinlerine selamlarını ileterek denge gazetesinin sorularını yanıtladı.

Bize kendinizden, özgeçmişinizden bahseder misiniz?

Öncelikle bu fırsatı bana verdiğiniz için denge gazetesine çok teşekkür ederim. 1959 yılı Trabzon Tonya doğumluyum.1979 yılında Samsun’a geldik. Eşim memurdu 1979’dan beri de Samsun Çiftlik Mahallesinde oturuyoruz. İki çocuk annesiyim Allah bağışlasın bir tane torunum var bir tanesi de yolda. Ben ev hanımıyım. Daha önce hiç çalışmadım. Mahallemde çok aktif ve sosyaldim. Mahalleli bana ‘’muhtar mısın sen?’’,’’ Muhtar gibisin’’ diye yakıştırmalarda bulunmaktaydılar. ‘’Neden muhtar olmuyorsun’’ diye söyleniyorlardı.  Mahalleyi, sokakları çok iyi biliyordum. Her komşum bana sorardı sıkıntısını derdini çözmek için. Ben de bu mahalleye muhtara mı olsam diye düşündüm ailemin desteği ile beraber. Özellikle rahmetli babamın. Ben bu yola baş koydum. Sokakları ve apartmanları tek tek kapısını çalarak halkımdan oy istedim. Onlar da onay verdiler ve beni muhtar yaptılar. Hepsine de sizin aracılığınızla buradan Çiftlik mahallesi sakinlerine çok çok teşekkür ediyorum. Beni burada görevlendirdikleri için. Ben onları çok seviyorum, halkı çok seviyorum, insanları çok seviyorum. Ben ikinci dönem muhtarım, inşallah bundan sonra da tekrar adayım. Halkım bana eğer tekrar bu görevi verirse devam ettireceğim.

Kadınlara muhtarlık verilme yetkisi verilmesinin 85. senesindeyiz. Bunun Türk milletinde nasıl karşılık bulduğunu, kadınlarla muhtarlık makamı ilişkileri nasıl yürüdüğünü, kısacası insanlar kadın muhtarlara alıştı mı?

Alıştı, niye alıştılar? Çünkü biz anneyiz. Biz hem anneyiz hem muhtarız hem de adayız. Annelik duygularımız olduğu için farklı davranmaktayız. Herkese daha samimi geldi ve toplumda karşılık buldu. Artık çok revaçtayız 9 tane kadın muhtar var şuan Samsun’da. Bunun çoğalmasını istiyoruz. Ve çoğalacaktır da. Çünkü bizler çok rahatlıkla evlere girebiliyoruz. Çat kapı çayını içmeye geldik diyoruz. Hastasına, cenazesine düğününe her şeylerine koşuyoruz. Tabi erkek muhtar arkadaşlarımız da hepsini yapıyorlar. Biz çat kapı daha rahat girebiliyoruz.

Kadın muhtar olmanın avantaj ve dezavantajlarından bahseder misiniz? 

 Ben eşit görüyorum, erkek muhtarlarla kendimizi. Biz hiçbir sıkıntı çekmiyoruz. Rahatlıkla gecenin bir yarısı emniyetten arama yapılması durumunda biz de rahatlıkla gidiyoruz. Kadın olmamızın dezavantajı olduğunu düşünmüyorum. Eşitiz.

İş disiplininizi nasıl değerlendiriyorsunuz, kendinizi değerlendirir misiniz?

Ben elimden geldiği kadar halkımla iç içe olmaya çalışıyorum. Öncelikle burada bir muhtarlık vardı izbe bir mekandı. Bayan olduğumdan olsa gerek ben burayı evim gibi yaptım. Halkımın rahatlıkla girip oturup sohbet edebileceği isteklerini şikayetlerini rahatlıkla konuşabilecekleri bir ortam oluşturduk. Vatandaşımla çok rahatlıkla konuşabiliyoruz. Tam olarak muhtarlık yapabiliyor muyum, eksiklerim tabiki vardır. Elimden gelen çabayı gösteriyorum kendimi de bu konuda yapılamayacak şeyleri yapan bir muhtar olarak görüyorum. Gürbüz sokağın üzerinde camiye gidilemeyen bir ara yer vardı, 70 yıldır açılamayacak bir yol vardı. Asla açılamazmış o yol, ben muhtar olduktan sonra çabalarımızla Belediye Başkanımın desteği ile ben o yolu açtırdım. Halkıma çok rahatlıkla açık bir yol yaptırdık. Camiye çok rahatlıkla gidip gelebiliyorlar. Yine Gürbüz Camiinin karşı tarafında ışıklarımız yoktu. Ben o ışıkları çok büyük bir çaba sarf ederek yaptırdım. Yine sizlerin kanaları ile, o zamanda gerçekten Denge Gazetesi ile birlik olmuştuk imza kampanyası başlatmıştık. Oraya ışıklandırma yapmıştık. Ben sizlere tekrar teşekkür ederim. Denge gazetesinin bana o konuda çok büyük faydası olmuştu. Elimden geldiği kadar halkımla iç içe olmaya çalışıyorum ama tabi eksiklerim vardır.  Artılarımın ise daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Hem ev işleri hem muhtarlık yapmak zor oldu mu?

Pek zor olmadı esasında eşimin ve ailemin desteği olduğundan dolayı hiç zorlanmadım. Şuan yine eşim bana çok büyük destek veriyor. Rahatlıkla iki işi bir arada yapabiliyorum. 24 saat telefonum açık aradıkları an hemen geliyorum. Hiç hayır kelimesi kullanmıyorum.

Halkın sizi sevdiğini ve çalışmalarınızı beğendiğini düşünüyor musunuz?

Tabi beğenmeyen de olur. Ama beğenen çoğunlukta. Çünkü çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Muhtar hanım bu konuda söylediklerimiz yerine getirildi diye. Teşekkür edenler, telefon açanlar yapılanları tebrik edenler çoğunlukta. Büyük bir mahalle memnun olmayan da olacaktır. Ancak ben hepsini memnun etmek için yola baş koydum. Devam ediyorum.

Malum yerel seçim kapıda, seçim çalışmalarınız olacak mı, tekrar aday olmayı düşünüyor musunuz?

Tekrar adayım Çiftlik Mahallesi halkından desteklerini bekliyorum. Mutlaka eksiklerim vardır. Eksiklerimi bana gelip anlatırlarsa ben de onları tamamlamaya çalışırım.  Aday olacak arkadaşlar olacaktır elbet. Onlara da başarılar dileyeceğim. Ben de tekrar adayım.

Çiftlik Mahallesi sakinleri her konuda sıkıntılarını gelip size rahatlıkla söyleyebilir mi?

Çok rahat 24 saat bize ulaşabilirler. İnanır mısınız evime bile geliyorlar gecenin bir yarısı muhtarım şu sıkıntımız var çözebilir miyiz diye. Ailevi sıkıntılar özellikle. Mesela bir karı koca ayrılıyordu mahallemde, çok büyük bir sıkıntıları vardı. Onların inanır mısınız eşi geldi kesinlikle ayrılacağım diyerek. Şiddet vardı evinde aile şiddeti. İki tane çocuğu vardı onları birbirlerine kavuşturduk.  Bu benim için çok büyük gurur ve mutluluktur. Zorlamıştık biraz, eşini çağırttırmıştık. İkisi gelmişti buraya konuştuk. Söz Fatma anne diye sarıldı çocuk bir daha eşime asla el kaldırmayacağım şiddet uygulamayacağım dedi.  Ve şimdi çok mutlular hala da telefonla görüşüyoruz bazen.

Çiftlik Mahallesi geçmişten günümüze nerden nereye geldi?

Çiftlik Mahallesi eskiden daha güzeldi. Mahallemiz maalesef çok bozuldu. Iraklı Suriyeli göçmenler mahallemize çok fazla yerleşti. Burada ki yerli insanlarımız kaldı ama gençlerimiz tamamen buradan kaçtı. Atakum Duruşehir taraflarına özellikle. En büyük sıkıntımız otopark sıkıntımız olduğu için onu aşamıyoruz. Çok istemiştik Mustafa Kemal İlkokulunun alt kısmının otopark yapılmasını fakat Milli Eğitimden aşamadığımız için. Öyle de kaldı. Otopark sorunu da devam ettiğinden Atakum’a kaydı genç sakinlerimiz. Suriyeliler de bizi artık çok rahatsız etti diyeceğiz niye? Artık onlar buranın yerlisi de biz yabancısı gibi olduk. Halkımız onlardan artık yıldı kaçmaya başladılar mahallemizden. Bu da bizi çok üzüyor. Hadi tamam onları da anlıyoruz fakat bu kadar da yerleşilmesi sosyolojik sorun haline getirdi durumu. Devletimizin politikası, inşallah savaş sona erdiğinde memleketlerine sağ salim dönerler. Biz de kendi yerlisi olduğumuz mahallelerimizde daha huzurlu rahat yaşarız.

Muhtarların görevi sorunları çözmek mi, Üst makamlara iletmek mi?

Biz devletin en alt makamıyız. Vatandaş sıkıntısını derdini bize iletir biz de üst kurumlarla birlikte çözmeye gayret ederiz. Çözümü belediyelerdir, kaymakamlıklardır. Bize eskisi kadar sorun getirilmiyor. Halk da anladı çözümün belediyelerde olduğunu direk orayla iletişime geçmekteler. Ancak biz yine de istiyoruz ki bize gelsinler gereken yerlere ulaşalım. Çözümü bizler daha çabuk yaptırabiliyoruz Muhtar olduğumuz için. Çiftlik halkına çok çok selamlarımı iletiyorum. Ben tekrar adayım desteklerini bekliyorum. Bir sonraki dönem daha etkili hizmetler bizi bekliyor.

Yorum için tıklayınız

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Güncel

Reklam MVP Ad

Popüler Haberler

Bizi Takip Edin

En Yeni Haberler

Yukarı